Yükleniyor..

Hakkında

Orkestra Akademik Başkent 29 Ekim 2003 tarihinde Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sayın Mehmet Haberal'ın himayelerinde kurulmuştur. Kuruluşunu ve 2018 yılına kadar birinci şefliğini Ertuğ Korkmaz ve sanat yönetimini İsmail Lütfü Erol üstlenmiştir. Orkestra Akademik Başkent; Ankara'da başta Başkent Üniversitesi Bağlıca Kampüsü'nde ve Ankara'nın çeşitli konser salonlarında verdiği periyodik konserlerinin yanı sıra Türkiye'nin çeşitli kentlerine ve yurt dışına konser turneleri yapmış, festival konserleri vermiş ve kayıtlar gerçekleştirmiştir. Dağarında, barok dönemden çağdaş müziğe kadar geniş bir yelpazede eserler yer alan orkestra, pek çok eserin dünyadaki ilk seslendirilişini gerçekleştirmiş, olumlu eleştiriler almıştır.
Orkestra; Aneleen Lenaerts, Benyamin Sönmez, Cihat Aşkın, Davide Alogna, Emre Elivar, Emre Şen, Enrique Batiz, Gökhan Aybulus, Gustav Rivinius, Gülsin Onay, Gürer Aykal, İdil Biret, İgor Pikayzen, Lucienne Renaudin-Vary, Martin Berkofsky, Rocco Filippini, Salvatore Accardo, Soyoung Yoon, Tunç Ünver gibi tanınmış solist ve şefler ile; Kamerhan Turan, Rauf Paşaoğlu, Gülüm Sürmen Ötenel, Sibel Sarıcan Gündüz, Sevinç Keser Varol, Kaan Yüksel, Cem Çeliksırt ve Berkcan Akıncı gibi aynı zamanda Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı bünyesinde yer alan saygın sanatçılarımızla ve kendi bünyesi içerisindeki müzisyenlerin solistliği ile de konserler gerçekleştirmiştir.
Orkestra Akademik Başkent, geçmiş yıllar içerisinde St. Petersburg Piyano Festivali'ne davet edilmiş ve UNESCO'nun kuruluşunun 60. yılı kapsamında düzenlenen bu festivale Türkiye'den davet edilen ilk orkestra olarak açılış konserini gerçekleştirmiştir. Topluluk, 2017 yılında Üzeyir Hacıbeyov Uluslararası Festivali kapsamında Bakü'ye davet edilmiştir. 2018 yılında, Çağsav tarafından yayınlanmış olan Türk Gitar Konçertoları albümünde yer almıştır. 2022 yılında ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ile işbirliğine girmiş, PanaromicWeb firması desteği ile Türkiye’nin ilk VR konser kaydını gerçekleştirmiştir. 2018 yılından bu yana orkestranın genel sanat direktörlüğü ve birinci şefliğini Orhun Orhon üstlenmiştir.